KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 3616472
*
nr 361 6472
Gouache
Einar Palme, -44, Kustmotiv, 37 x 54
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 maj 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/5 17:42:38
1
400 kr
11/5 19:53:54
2
350 kr
16/5 12:02:08
3
450 kr
16/5 13:17:19
1
ledande budet*
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller einar palme gouache kustmotiv landskap landskapsmotiv landskapsmåleri motiv med kust täckfärg vatten vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:29
-
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:20
*
Gouache
nr 361 6472
Gouache
Einar Palme, -44, Kustmotiv, 37 x 54
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 300 kr |
| Såld: | 750 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 maj 2005 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/5 17:42:38 | 1 | 400 kr |
| 11/5 19:53:54 | 2 | 350 kr |
| 16/5 12:02:08 | 3 | 450 kr |
| 16/5 13:17:19 | 1 | ledande budet* |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller einar palme gouache kustmotiv landskap landskapsmotiv landskapsmåleri motiv med kust täckfärg vatten vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:29 -
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:20



